Dom

Procedury porządkowania grobów

Osobne sprzątanie grobów to praktykowanie czynności przez bliźnich martwego. Takie najogromniejsze sprzątanie grobów odbywa się w otoczeniach święta zmarłych. Wtenczas zwykle większość grobów jest sprzątanych ze względu na taką ważna uroczystość. Już na kilka dni przed listopadowym świętem ludzie zjeżdżają się na cmentarze i groby własnych bliskich.

Najczęściej jest to duże sprzątanie bo przy co drugim grobie widać jak ludzie dopełniają czynności sprzątający. Sprzątanie grobów polega przede wszystkim na tym że czyści się pomnik swojego bliskiego, myje go wyjątkowymi preparatami a nawet odmalowuje. Tam się są zanikłe litery poprawia się je lub maluje od pionierska. Takie generalne porządki są wykonywane raz w roku – wolno w tym celu zaangażować jednak firmę. Więcej na sprzataniegrobowlegnica.pl. Jednak mogą one być też robione o wiele częściej ponieważ to zależy kto jak daleko mieszka od cmentarza.

Sporo osób nie może częściej aniżeli kilka razy przyjechać bo nie zezwala im na to odległość bądź praca. Sprzątaniem mogą zajmować się wszyscy krewni zmarłego. Nieraz jest tak że umawiają się oni do tego kto jakie czynności wykonuje. Wskutek tego kiedy nadchodzi już święto nieumarłych każdy nagrobek wygląda nadzwyczaj odświętnie. Prócz sprzątania robi się również miejsce na znicze których w tych dniach jest znacznie więcej. Jeżeli ktoś mieszka bardzo blisko to dokonuje sprzątania nawet co parę dni.

Takie nawyki maja w zasadzie starsze osoby jakie po mszy świętej udają się na cmentarz. Nie tylko modlą się przy grobie jednak też sprzątają go czyniąc go zadbanym. Kiedy nazbiera się dookoła niego lici wtenczas grabi się je wokoło pomnika. Takie czynności należą do każdego kto ma na cmentarzu jakakolwiek rodzinę czy znajomych. Poza tym wymaga tego też regulamin cmentarza. Najwięcej sprzątania jest jesienią i zimą ponieważ pogoda powoduje że groby stają się niesłychanie brudne. W następstwie tego paru razowe odwiedzanie cmentarza w ciągu miesiąca jest w tym okresie potrzebne.