Budownictwo

Czemu musimy montować fotowoltaikę oraz interesować się OZE?

Energia słoneczna to nie tylko ciepło jakie odczujemy pod wpływem promieni słonecznych na naszych policzkach. Co przyciągające, znajduje się ona również w paliwach kopalnianych. Została ona w nich uwięziona i uległa przekształceniu wraz z upływem czasu w ropę, węgiel czy gaz ziemny. W procesie pozyskiwania i modyfikowania energii słonecznej nie fabrykowane są żadne zanieczyszczenia. Energia ta jest globalna i ma dużo zastosowań. Instalacje stosowane do jej pozyskania nie ulegają zużyciu przez długie lata.

Wadą tego źródła energii jest niemniej jednak gigantyczny koszt kolektorów słonecznych i miejsce jakie jest niezbędne do ich instalacji. Polska nie jest też krajem, gdzie przez większą część roku świeciło by słońce. Łatwo się o tym przekonać, wyjeżdżając w środku sezonu letniego nad krajowe morze. Pogoda bywa niezwykle zmienna i zdradliwa. Zamiast słonecznej plaży, jesteśmy w stanie zastać deszczowy i ponury widok.

Dziś energia słoneczna bywa stosowana już w gospodarstwach domowych w małej skali. Na ogół służy ona podgrzewaniu ciepłej wody. Ropa, węgiel lub gaz ziemny nie są bezkonkurencyjnymi źródłami energii, co potwierdza fotowoltaika. Opcjonalne źródła żądają sporo inwestycji i naukowego podejścia. W ten sposób zyskujemy jednakże energię ekologiczną, jaka nie wpływa negatywnie na bez ustanku zmieniający się klimat naszej planety.

W następstwie tego też, by zahamować wzrost zanieczyszczeń, naukowcy starają się opracować jak w największym stopniu ekonomiczne i efektywne sposoby pozyskiwania energii z tak nazywanych odnawialnych źródeł. Dzieje się tak, bo korzystanie ze światła słonecznego czy wiatru jest nie tylko tanie, ale też przede wszystkim nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Nie dochodzi tutaj do emisji szkodliwych gazów, a przy tym użytkuje się takie źródła, które przenigdy się nie wyczerpią. Tego samego przecież nie wolno oznajmić o węglu, ropie czy gazie, których już lada dzień może zabraknąć. A taka sytuacja zdołałaby być wybitnie brzemienna w skutkach dla kompletnej globalnej gospodarki.